پیانو دیواری هیوندای H114

 

پیانوی دیواری H114 کوچک‌ترین پیانوی دیواری شرکت Hyundai است. تنها تفاوت دو مدل H114 و H114C در مدل پایه‌ها می‌باشد. ارتفاع این پیانو 114 سانتی متر، طول و عرض آن به ترتیب 152 و 61 سانتی متر و وزن آن 205 کیلوگرم می‌باشد. پیانوهای دیواری عموما از 109 الی 135 سانتی متر ارتفاع و نزدیک به 60 سانتی متر عرض دارند. در یک پیانوی دیواری هرچه عرض و ارتفاع بیشتر باشد، جنس صدا پخته‌تر، مانایی صدا بیشتر، گستره‌ی صوتیِ نوازندگی وسیع‌تر و حساسیت تاچ دقیق‌تر خواهد بود.

 

بدنه و رنگ

پوشش کلاویه‌ی این پیانو لولایی است. دربِ بالایی (lid) این پیانو در دو حالت باز و بسته قرار می‌گیرد و در زیر پایه‌های پیانو، چرخ‌‌های تکی وجود دارد.

 

مدل‌های H114 و H114C در رنگ‌های مشکی براق (Polished Black)، مشکی براق با قطعات نقره‌ای (Polished Black Silver Chrome)، سفید براق (Polished White)، سفید براق با قطعات نقره ای (Polished White Silver Chrome)، چوب گردوی براق (Polished Walnut)، چوب ماهون قرمز براق (Polished Mahogany Red) و چوب ماهون قهوه‌ای براق (Polished Mahogany Brown) تولید می‌شوند.

 

SOUNDBOARD

جنس Soundboard این پیانو از چوب صنوبر (Spruce) با مساحت 1.28 متر مربع می‌باشد. وجود 10 دنده‌‌ روی صفحه‌ی صوتی، موجب افزایش استحکام آن و دوام بیشتر کوک پیانو می‌گردد. تعداد ستون‌های پشت این پیانو 4 عدد از جنس صنوبر لمینیت شده بوده و Pinblock از جنس چوب افرای 17 لایه ساخته شده است. Bridge این پیانو از دو لایه‌ی لمینیت شده تشکیل شده و جنس هر دو لایه از چوب راش (Beech) می‌باشد. این Bridge بر روی صفحه صوتی پیچ شده و ضخامتش از ابتدا تا انتها متغیر است که به این حالت Tapered می‌گویند.

 

 

Action

Action این پیانو North American Rock Maple بوده و نمدها ساخت شرکت Abel آلمان می‌باشد. بخش T شکل چکش از جنس چوب افرا بوده و نمدِ چکش‌ها، با تکنیک T-stapled بر روی چکش‌ها قرار گرفته است؛ در این تکنیک، نمدها توسط بست‌های T شکل به بخش فوقانی چکش‌ها متصل می‌شوند.

در اکتاوهای بم، روی سیم‌ها فنرهایی از جنس مس پیچیده شده است. هرچه نُت‌ها بم‌تر می‌شوند، قطر سیم بیشتر شده و فنرها قطورتر می‌شوند. طول یک سیم در پیانو به سه بخش تقسیم می‌شود که بخش مرکزی آن را Speaking Length (طول بازه‌ای از سیم که در تولید صدا موثر است) می‌نامند. بخش ابتدایی که بین گوشی‌های کوک و Agraffe قرار دارد و بخش انتهایی سیم (در انتهای پیانو) که بین Bridge و پیچ‌های گیرنده‌ی سیم می‌باشد. طول Speaking Length در بلندترین سیمِ این پیانو 1143 میلی متر می‌باشد. Agraffe‌های این پیانو در بخش اکتاوهای بم قرار داده شده است تا نت‌های بم کشش و مانایی بهتری داشته باشند.

تکنولوژی قاب این پیانو V-Pro است. در این تکنولوژی قاب چدنی با ایجاد خلاء در قالب گیری، یکپارچه و بدون حباب هوا تولید می‌شود. هدف از قرار گرفتن قاب در پیانو این است که پیچ‌های نگهدارنده‌ی سیم و گوشی‌های کوک از داخل آن رد شده و فشاری را که بر SoundBoard اعمال می‌شود (به علت وجود Bridge و گوشی‌های کوک) کاهش دهد؛ همچنین در تولید رزونانس و تقویت صدا به صفحه‌ی صوتی کمک می‌کند.

گوشی‌های کوک (Tuning Pin) در این پیانو از جنس فولاد با روکش کروم بوده و به صورت رزوه شده در Soundboard جای گرفته اند.

 

کلاویه ها

در ساخت کلاویه‌ها از چوب Basswood برای بخش اصلی و چوب افرا برای بخش انتهایی و برای قاب کلاویه‌ها از چوب صنوبر استفاده شده است. تمامی کلاویه‌های سفید و سیاه از یک قطعه چوب بوده و همزمان با هم برش داده شده‌اند که تا حد امکان دارای ابعاد یکسان و متناسب باشند. در این پیانو، برای روکش کلاویه‌های سفید از (Acrylic Resin) و برای روکش کلاویه‌های مشکی از (Satin Phenolic Resin) استفاده می‌شود. در این پیانو برای کلاویه‌ها بر اساس محدوده‌ی اُکتاو کیبورد، وزن بخصوصی در نظر گرفته شده است.

 

پدال ها

این پیانو دارای سه پدال Sustain ،Muffler ،Soft می‌باشد.

پدال Soft باعث نزدیک‌تر شدن چکش‌ها به سیم‌ها شده و موجب کاهش شدت ضربه می‌گردد که به واسطه آن حجم و مانایی صدا کمتر می‌شود. پدال Muffler در پیانوهای دیواری باعث می‌شود نواری نمدی روی سیم‌ها قرار گیرد که موجب نرم‌تر شدن صدا و کاهش حجم آن می‌گردد (مناسب تمرین). با فشردن پدال Sustain نیز، دمپرها از روی سیم‌ها بلند شده و با نواختن هر کلاویه، لرزش سیم‌ها ادامه پیدا می‌کند که به شکل چشمگیری موجب افزایش مانایی صدا (Sustain) می‌گردد. روکش پدال‌ها همگی از جنس برنج می‌باشد.