پیانو دیواری اِشتَین وِی Essex EUP116

 

بدون شک شرکت Steinway & Sons از بزرگ‌ترین کمپانی‌های سازنده‌ی پیانو در جهان می‌باشد و بسیاری از نوازندگان بنامِ دنیا از پیانوهای این شرکت استفاده می‌کنند. نقطه مشترک بین تمامی پیانوهای Steinway این است که هیچگونه قطعه‌ی پلاستیکی در اکشن پیانوها بکار نرفته و تمامی Soundboard های این شرکت Tapered می‌باشند. شرکت “اِشتَین وِی” در سال 1853 میلادی، توسط یک مهاجر آلمانی به نام “هنری انگلهارد اِشتَین وِی” در شهر نیویورک در ایالات متحده آمریکا تأسیس شد. موفقیت کارخانهٔ پیانوی “اِستاین وِی” در کویینزِ نیویورک باعث شد که این شرکت، کارخانه‌ای در هامبورگ آلمان نیز راه اندازی کند. پیانوهای “اِشتَین وِی” مورد تأیید و استفادهٔ خانواده سلطنتی بریتانیا و الیزابت دوم، ملکهٔ بریتانیا است. پیانو‎‌های سری Essex از سال 2006 توسط شرکت Pearl River در چین تولید می‌شوند.

 

بدنه و رنگ

پیانوی EUP116 از سری پیانوهای ESSEX کمپانی “اِشتَین وِی” می‌باشد و در پنج مدل مختلف با نام‌های 116E، 116CT، 116QA، 116EC و 116FF عرضه شده است. تمامی مدل‌های 116 دارای 116 سانتی‌متر ارتفاع، 146 سانتی‌متر طول، 64 سانتی‌متر عرض و 236 کیلوگرم وزن می‌باشند. علاوه بر ارتفاع 116 این مل‌ها با ارتفاع 118 سانتی‌متر ارتفاع، 154 سانتی‌متر طول و 67 سانتی‌متر عرض نیز تولید می‌شوند و وزنی معادل 242 کیوگرم دارند. پیانوهای دیواری عموما از 109 الی 135 سانتی‌متر ارتفاع و نزدیک به 60 سانتی‌متر عرض دارند. در یک پیانوی دیواری هرچه عرض و ارتفاع بیشتر باشد، جنس صدا پخته‌تر، مانایی صدا بیشتر، گستره‌ی صوتیِ نوازندگی وسیع‌تر و حساسیت تاچ دقیق‌تر خواهد بود. این پیانو توسط “اِشتَین وِی” و William Faber (یک طراح آمریکایی) طراحی و تولید شده است.

پیانوی EUP116E در رنگ‌های Ebony Polished (چوب آبنوس براق)، White Polished (سفید براق)، Polished Walnut (چوب گردوی براق) و Polished Sapele Mahogany (چوب ماهون براق) با ظاهری کلاسیک و پایه‌های ساده، پیانوی EUP116CT تنها در رنگ Satin Luster Sapele Mahogany (چوب ماهون مات) با پایه‌های Sabre، پیانوی EUP116QA در رنگ Satin Luster Cherry (چوب آلبالوی مات) با پایه‌های آهویی، پیانوی EUP116EC در رنگ Satin Luster American Walnut (چوب گردوی آمریکایی مات) با پایه‌های طرح Adam و پیانوی EUP116FF در رنگ Satin Luster Brwon Cherry (چوب آلبالوی قهوه‌ای مات) با پایه‌های Plain cabriole تولید می‌شود.

تفاوت مدل‌های 116 در Pinblock، طراحی بدنه، رنگ و جنس قطعات فلزی بیرونی می‌باشد.

 

SOUNDBOARD

جنس Soundboard این پیانو از چوب صنوبر فشرده (Solid Spruce) با مساحت 1.21 متر مربع می‌باشد. ضخامت Soundboard در این پیانو، از ابتدا تا انتها افزایش می‌یابد که این نوع تراش را Tapered می‌نامند. پیچ‌های کوک (Tuning Pin) از جنس فولاد کربنی با روکش نیکل بوده و تعداد ستون‌های پشت این پیانو 5 عدد از جنس چوب صنوبر با ضخامت 9 سانتی‌متر و عرض 10 سانتی‌متر می‌باشد. همچنین Bridge این پیانو از دو لایه چوب افرا (Maple) تشکیل شده که لایه‌ی بالایی یک تکه بوده و لایه‌ی پایینی به صورت عمودی لمینیت شده‌ است. Pinblock این پیانو نیز از جنس چوب افرا (Maple) و لمینیت شده از یک جهت (مدل 116E از چند جهت لمینیت شده می‌باشد) بوده و ضخامت آن 35 میلی‌متر است. وجود 10 دنده‌‌ روی صفحه‌ی صوتی، موجب افزایش استحکام آن و دوام بیشتر کوک پیانو می‌گردد؛ این دنده‌ها (Rib) از جنس صنوبر می‌باشند و ابتدا و انتهای آنها به جداره‌ی داخلی پیانو پیچ شده است.

قاب فلزی این پیانو از جنس آهن بوده و پس از ریخته‌گری (Cast Iron)، با رنگِ طلاییِ مخصوص کمپانی Steinway پوشانده شده است. طراحی و تولید این قاب به گونه‌ای است که در طول زمان، 16624 کیلوگرم فشارِ وارده از طریق سیم‌ها را تحمل کند.

 

CUT-OFF BAR

در طراحی و ساخت پیانوهای آکوستیک برای ایجاد استحکام و تقسیم فشار، از تیرهایی استفاده می‌شود که بین ستون‌ها و Soundboard قرار می‌گیرند. نبودِ این تیر(ها) باعث می‌شود که صفحه‌ی صوتی و قاب فلزی به مرور زمان بر اثر اصطکاک ایجاد شده، مستهلک شوند و صدای پیانو از حالت عادی خارج شود. در واقع این تیرها ضمن حفظ استحکام و ایستایی بین Backpost و Soundboard، به تولید صدای مناسب در پیانو نیز کمک شایانی می‌کند.

 

ACTION

Action این پیانوها توسط خود Steinway طراحی و تولید شده و هیچ گونه قطعه‌ی پلاستیکی در آن استفاده نشده است که این امر سبب ماندگاری صدا و حساسیت بیشتر اکشن نسبت به شیوه‌ی نوازندگی می‌شود. در این پیانو مجموع وزن نمدهای سر چکش‌ها، 6 کیلوگرم می‌باشد.

اکشن این پیانو توسط قلاب‌هایی آلومینیومی در جای خود نگه داشته شده است و این شرکت مدعی است که در طول زمان این قطعات آلومینیومی مستهلک نخواهند شد. چون اجزا و قطعات اکشن توسط ریل‌هایی آلومینیومی بر روی یکدیگر سوار می‌شوند، ریل پیانوی آکوستیک عضو مهمی از اکشن پیانو محسوب می‌شود و نقشی محوری را در دوام آن ایفا می‌کند.

سیم‌های این پیانو Roslau آلمان می‌باشد و قطر نازک‌ترین سیم‌های آن شماره 15. و قطر ضخیم‌ترین سیم‌های آن شماره 27. می‌باشد و در اکتاوهای بم، روی سیم‌ها فنرهایی از جنس مس پیچیده شده است. هرچه نُت‌ها بم‌تر می‌شوند، قطر سیم بیشتر شده و فنرها قطورتر می‌شوند. در این پیانو طول یک سیم به دو بخش تقسیم می‌شود که بخش اصلی آن را Speaking Length (طول بازه‌ای از سیم که در تولید صدا موثر است) می‌نامند و بخش انتهایی سیم (در انتهای پیانو) بین Bridge و پیچ‌های گیرنده‌ی سیم قرار دارد. طول Speaking Length در بلندترین سیمِ این پیانو 1087 میلی متر می‌ باشد.

جنس کلاویه‌های پیانوی EUP116 از چوب صنوبر می‌باشد. تمامی کلاویه‌های سفید و سیاه همزمان با هم برش داده شده‌اند که تا حد امکان دارای ابعاد یکسان و متناسب باشند. برای ایجاد مقاومت بیشتر کلاویه‌ها از چوب صنوبر برای تولید صفحه‌ی کلاویه‌ها (Key Bed) استفاده شده است.

 

 

پدال ها

این پیانو دارای سه پدال Muffler ،Soft و Damper می‌ باشد.

در پیانوهای دیواری پدال Soft باعث نزدیک‌تر شدن چکش‌ها به سیم‌ها شده و موجب کاهش شدت ضربه و مانایی صدا می‌شود. پدال Muffler در پیانوهای دیواری باعث می‌شود نواری نمدی روی سیم‌ها قرار گیرد و موجب نرم‌تر شدن و کاهش حجم صدا گردد (مناسب تمرین). با فشردن پدال Damper نیز، دمپرها از روی سیم‌ها بلند شده و با نواختن هر کلاویه، لرزش سیم‌ها مدت بیشتری ادامه پیدا می‌کند که به شکل چشمگیری موجب افزایش مانایی صدا (Sustain) می‌گردد. قابل ذکر است هنگام تمرین می‌توان پدال Muffler را قفل کرد که موجب کاهش حجم صدا حین تمرین شود.