پیانوی دیواری یاماها YUS3

پیانوهای سری YUS از سری پیانوهای دیواری شرکت یاماها هستند که یک مرحله از پیانو‌های سری U گران تر هستند و از کیفیت بالاتری برخوردارند؛ این سری از پیانوهای دیواری به علت عمق صدایی که دارند،  مورد توجه بسیاری از اساتید موسیقی قرار گرفته‌اند و در ضبط‌های استودیویی از آنها استفاده می‌شود. مدل YUS3 از نظر ابعاد تفاوتی با مدل YUS5 ندارد و تنها تفاوت آن در پدال وسط و پایه‌ی نت آنها و جنس روکش کلاویه هاست. طول آن 152 سانتی متر، ارتفاع آن 131 سانتی متر، عمق آن 65 سانتی متر و وزن آن 247 کیلوگرم می‌باشد. در یک پیانوی دیواری هرچه عمق و ارتفاع بیشتر باشد، جنس صدا پخته تر، مانایی صدا بیشتر، گستره‌ی صوتیِ نوازندگی وسیع تر و حساسیت تاچ دقیق تر خواهد بود.

 

لایه‌ی روکش این سری پیانو از جنس پلی استر روغنی است که در برابر رطوبت و گرد و خاک مقاوم بوده و در رنگ‌های Polished Ebony (چوب آبنوس براق)، Polished Mahogany (چوب ماهون براق) و Polished White (سفید براق) تولید می‌شود. پوشش کلاویه‌ی این پیانو تاشو و مجهز به آرام بند است و چرخ‌های زیر پیانو به صورت “دوتایی” می‌باشند.

Escaine

دوام تاچِ یک پیانوی آکوستیک، وابسته به مقاومت و استحکام اجزای تشکیل دهنده‌ی Action و اجزای مختلف آن است. در ساخت پیانوی دیواری، برای مدت طولانی از چرم گوزن کانادایی برای اجزای مختلف Action مانند Back Check استفاده می‌شد. اما امروزه با استفاده از ماده‌ای به نام Escaine مقاومت اجزای Action بیشتر شده که این ماده در برابر خم شدن نسبت به چرم مقاوم‌تر است. در پیانوهای سری YUS و SU و پیانوهای گرند، از Escaine استفاده شده است.

 

جنس Soundboard و ستون‌های پشت این پیانو از چوب صنوبر (spruce) یک تکه است که با قرار دادن دنده‌هایی روی صفحه‌ی صوتی (با طولی تقریبا به اندازه‌ی طول صفحه‌ی صوتی) موجب افزایش استحکام soundboard و دوام بیشتر کوک پیانو می‌گردد. همچنین صفحه‌ی صوتی این پیانو بر خلاف سری‌های JU و M ثابت نیست و اصطلاحا به صورت “شناور” طراحی شده تا برای لرزش بیشتر و ایجاد رزونانس و تقویت صدا، آزادتر باشد.

Bridge و PinBlock این پیانو از جنس چوب افرای (Maple) فشرده می‌باشد.

 

تکنولوژی قاب این پیانو V-Pro است. این قاب چدنی با ایجاد خلا در قالب گیری،به صورت یکپارچه و بدون حباب هوا تولید شده و داخل پیانو قرار داده می‌شود تا پیچ‌های نگهدارنده‌ی سیم و گوشی‌های کوک از داخل آن رد شده و فشاری که بر SoundBoard اعمال می‌شود (به علت وجود Bridge و پیچ‌های کوک) را کاهش دهد؛ همچنین در تولید رزونانس و تقویت صدا به صفحه‌ی صوتی کمک می‌کند.

سیم‌های این پیانو ساخت شرکت Roeslua آلمان می‌باشد و از جنس فولاد کربنیِ بدون پوشش می‌باشد. در اکتاوهای بم، روی سیم‌ها فنرهایی از جنس مس پیچیده شده است. هرچه نُت‌ها بم تر می‌شوند، قطر سیم بیشتر شده و فنرها قطورتر می‌شوند. هرچه طولِ مفید یک سیم (Speaking Length) بیشتر باشد، صدا مانایی بیشتری خواهد داشت.  دربِ بالایی (lid) این پیانو در سه حالت باز، نیمه باز و بسته قرار می‌گیرد تا بتوان در سه حالت از صدای پیانو استفاده نمود.

کلاویه ها

برای ساخت کلاویه‌ها از چوب صنوبر استفاده شده است. تمامی کلاویه‌های سفید و سیاه از یک قطعه چوب بوده و همزمان با هم برش داده شده‌اند که تا حد امکان دارای ابعاد یکسان و متناسب باشند. همچنین جنس چوب تمامی کلاویه‌های سفید و سیاه یکسان است. برای روکش کلاویه‌های سفید از Acrylic Resin و برای روکش کلاویه‌های مشکی از Phenolic Resin استفاده می‌شود. در این پیانو برای هر کلاویه بر اساس محدوده‌ی اُکتاو کیبورد، وزن بخصوصی در نظر گرفته شده و به همین دلیل، چکش‌های این پیانو برای هر کلاویه متفاوت بوده و دارای طراحی مخصوص به خود می‌باشند.

 

شرکت یاماها در تولید چکش‌های این سری از پیانوهای دیواری با استفاده از اتصال دهنده‌ی رشته‌های نمدی (T-fasteners)، تلاش کرده تا حسی نزدیک به پیانوهای گرند بالارده را برای نوازنده ایجاد کند. به همین دلیل چکش‌های این پیانو مانند مدل CFX می‌باشد که Wurzen felt آلمانی است.

پدال ها

این پیانو دارای سه پدال Sustain ،Mute ،Soft می‌باشد.

پدال Soft باعث نزدیک‌تر شدن چکش‌ها به سیم‌ها شده و موجب کاهش شدت ضربه می‌گردد که به واسطه آن حجم و مانایی صدا کمتر می‌شود. پدال Mute در پیانوهای دیواری باعث می‌شود نواری نمدی روی سیم‌ها قرار گیرد که موجب نرم‌تر شدن صدا و کاهش حجم آن می‌گردد (مناسب تمرین). با فشردن پدال Sustain نیز، دمپرها از روی سیم‌ها بلند شده و با نواختن هر کلاویه، لرزش سیم‌ها ادامه پیدا می‌کند که به شکل چشمگیری موجب افزایش مانایی صدا (Sustain) می‌گردد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Unknown
-- / --