گرند پیانو P237 MONSOON

 

مدل P237 Monsoon گرند پیانویِ شرکت Petrof و از خانواده‌ی Master Series می‌باشد. یک گرند پیانو با بدنه ای نازک تر نسبت به P210 Pasat باعث شده تا به یک ساز مناسب برای اجرا در سالن‌ها و استودیوهای بزرگ تبدیل شود. عمق این پیانو 2,370 میلی متر، ارتفاع و عرض آن به ترتیب 1,025 و 1,565 میلی متر و وزن آن 521 کیلوگرم می‌باشد. گرند پیانوها عموما بین 155 الی 280 سانتی متر عمق و بین 146 الی 156 سانتی متر عرض دارند. در یک گرند پیانو هرچه عمق بیشتر باشد، جنس صدا پخته تر، مانایی صدا بیشتر و گستره‌ی صوتیِ نوازندگی وسیع‌تر خواهد بود. پیانوی P210 Pasat دارای 69 دمپر می‌باشد و نواری نمدی به رنگ قرمز و مشکی بر روی سیم‌های این پیانو قرار دارد.

 

 

 

 

بدنه و رنگ

این پیانو تنها در رنگ‌ مشکی براق تولید می‌شود. پوشش کلاویه‌ی این پیانو تاشو (لولایی) و مجهز به آرام بند است و دربِ بالایی (lid) این پیانو در سه حالت باز، نیمه باز و بسته قرار می‌گیرد. در زیر پایه‌ها، چرخ‌های تکی (ترمزدار) قرار داده شده است. ساخت Outer Rim (لایه‌ی خارجی بدنه) این گرند پیانو به صورت ساندویچی می‌باشد که هسته‌ی مرکزی آن از جنس چوب توس بوده و جداره‌های بیرونی آن توسط تخته چندلایه پوشانده شده است. همچنین جداره‌ی داخلی Outer Rim از جنس چوب آبنوسِ ماکاسار می‌باشد. جنس Inner Rim (لایه‌ی داخلی بدنه) از چوب 12 لایه‌ی راش و توس ساخته شده و وظیفه‌ی نگهداری Soundboard و Iron-cast Plate را دارد که هر دو توسط چسب و گرما روی ستون‌های طراحی شده در جداره‌ی داخلی قرار می‌گیرند. ضخامت Inner Rim در این پیانو 50 میلی متر می‌باشد.

 

SOUNDBOARD

جنس Soundboard این پیانو از چوب صنوبر (spruce) و مساحت آن 1.616 مترمربع می‌باشد. قرار گرفتن 14 دنده‌ی با شکل نامتقارن روی صفحه‌ی صوتی، موجب افزایش استحکام و دوام بیشترصفحه و کوک پیانو می‌گردد. ضخامت Soundboard در مرکز صفحه‌ی صوتی 9.5 میلی‌متر و تا لبه‌های Sondboard ضخامت رو به کاهش است؛ تا به 7.5 میلی‌تر برسد. این نوع تراش را Diaphragmatic می‌نامند و با دستگاه CNC Shaper این شکل دادن صورت می‌گیرد. PinBlock این پیانو از جنس چوب چند لایه‌ی راش (Beech) با چگالیِ 800 تا 850 کیلوگرم بر متر مکعب بوده و جنس Bridge این پیانو از چوب افرای یک تکه می‌باشد. همچنین پیچ‌های پل (Bridge Pin) از جنس فولاد می‌باشند.

 

CUT-OFF BAR

در طراحی و ساخت پیانوهای آکوستیک برای ایجاد استحکام و تقسیم فشار، از تیرهایی استفاده می‌شود که بین ستون‌ها و Soundboard قرار می‌گیرند. نبودِ این تیر(ها) باعث می‌شود که صفحه‌ی صوتی و قاب فلزی به مرور زمان بر اثر اصطکاک ایجاد شده، مستهلک شوند و صدای پیانو از حالت عادی خارج شود. در واقع این تیر(ها) با حفظ استحکام و ایستایی بین Backpost و Soundboard، به تولید صدای مناسب در پیانو کمک شایانی می‌کند. جنس این تیر در این پیانو ترکیبی از چوب راش و توس بوده و به صورت منحنی در این پیانو قرار داده شده است.

 

قاب

تکنولوژی ساخت قاب فلزی این پیانو Wet sand casting می‌باشد، این قاب پس از ریخته‌گری در شنِ خیس قرار داده می‌شود که موجب تقویت قاب شده و به قاب این امکان را می‌دهد که در طول زمان، حدود 20 تُن فشارِ وارده از طریق سیم‌ها را تحمل کند. همچنین برای جلوه‌ی بیشتر، این قاب فلزی را با رنگ طلایی روشنِ متالیک با حالت درخشان (Diamond Effect) می‌پوشانند. ستون‌های زیر این پیانو (Wooden Frame) از جنس چوب صنوبر بوده و تعداد آن‌ها 5 عدد می‌باشد که در موازات طول و 1 عدد به صورت متقاطع با سایرین در این پیانو قرار داده شده‌اند.

 

 

 

 

 

سیم ها

سیم‌های این پیانو از جنس فولاد Röslau می‌باشد. در اکتاوهای بم، روی سیم‌ها فنرهایی از جنس مس، یک دور پیچیده شده است. هرچه نُت‌ها بم‌تر می‌شوند، قطر سیم بیشتر شده و فنرها قطورتر می‌شوند. طول یک سیم در پیانو به سه بخش تقسیم می‌شود که بخش مرکزی آن را Speaking Length (طول بازه‌ای از سیم که در تولید صدا موثر است) می‌نامند. بخش ابتدایی که بین گوشی‌های کوک و Agraffe قرار دارد و بخش انتهایی سیم (در انتهای پیانو) که بین Bridge و پیچ‌های گیرنده‌ی سیم می‌باشد. تعداد Agraffe‌های این پیانو 53 عدد بوده و از جنس برنج می‌باشند. قسمت اصلی صدای ایجاد شده توسط پیانو، مربوط به Speaking Length است اما به دلیل طول نسبتا زیاد سیم‌ها در دو طرف Speaking Length، این قسمت‌ها به هنگام برخورد چکش‌ها با سیم و یا ارتعاش سایر سیم‌ها تولید صدا می‌کنند که این صدا در حالت عادی لزوما خوشایند نیست اما در برخی پیانوها امکان کوک کردن این قسمت‌ها نیز وجود دارد که به این امر Duplex Scaling گفته می‌شود. این کار توسط دو Front Bridge (متصل به قاب فلزی) و Rear Bridge (متصل به Soundboard) صورت می‌گیرد. Front Bridge با داشتن پله‌ای بر روی خود، مقداری سیم را به بالا فشار داده و در ادامه‌ی راستای سیم، از Agraffe یا Capo d’Astro گذشته و Speaking Length آغاز می‌شود. پل جلویی از D2 تا C5 و پل انتهایی از G1 تا C5 قرار گرفته شده است.

 

کلاویه ها

برای ساخت این کلاویه‌ها الوار درخت صنوبر را از وترهای قسمت دایره‌ی آن برش می‌زنند و این تکه‌ها را به هم می‌چسبانند تا به شکل و اندازه‌ی دلخواه برسند. ضمناً برای رسیدن به وزن دلخواه از وزنه‌های سربی درون کلاویه‌ها استفاده شده است.

قابل ذکر است که کلاویه‌های مشکی از جنس آبنوس می‌باشند. Action و سر چکش‌های این پیانو به طور کامل توسط شرکت RENNER آمریکا ساخته شده است.

 

پدال ها

این پیانو دارای سه پدال Sustein ،Prolongement ،UnaCorda می‌باشد که همان پدال‌های Sostenuto ،Soft و Damper در سایر پیانوها هستند.

پدال Soft باعث نزدیک‌تر شدن چکش‌ها به سیم‌ها شده و موجب کاهش شدت ضربه می‌گردد که به واسطه آن حجم صدا و مانایی صدا کمتر می‌شود. پدال Sostenuto باعث می‌شود که چکش‌ها از سیم‌ها فاصله بگیرند و با نواختن هر نت از قبل، کشش نت ادامه پیدا کند. با فشردن پدال Damper  نیز، دمپرها از روی سیم‌ها بلند شده و با نواختن هر کلاویه، لرزش سیم‌ها ادامه پیدا می‌کند که به شکل چشمگیری موجب افزایش مانایی صدا (Sustain) می‌گردد.