پیانو دیواری کاوایی ND21

 

پیانوی ND-21 از پیانوهای دیواری شرکت Kawai است و کاوایی از سال 1929 در حال تولید سری ND می‌باشد. ارتفاع این پیانو 121 سانتی متر، طول و عرض آن به ترتیب 150 و 58 سانتی متر و وزن آن 215 کیلو گرم می‌باشد. پیانوهای دیواری عموما از 109 الی 135 سانتی‌متر ارتفاع و نزدیک به 60 سانتی‌متر عمق دارند. در یک پیانوی دیواری هرچه عمق و ارتفاع بیشتر باشد، جنس صدا پخته‌تر، مانایی صدا بیشتر، گستره‌ی صوتیِ نوازندگی وسیع‌تر و حساسیت تاچ دقیق‌تر خواهد بود. این پیانو تنها در رنگِ چوب آبنوس براق تولید می‌شود و اجزای فلزی آن با روکش نیکل پوشیده شده است. پوشش کلاویه‌ی این پیانو تاشو (لولایی) و دربِ بالایی (lid) این پیانو در دو حالت باز و بسته قرار می‌گیرد. این پیانو مجهز به چرخ‌های دوتایی در زیر پایه‌ها از جنس مونوکروم می‌باشد.

 

SOUNDBOARD

جنس Soundboard این پیانو از چوب صنوبر (Spruce) بوده و رنگ آن برخلاف دیگر پیانوهای این شرکت تیره می‌باشد. وجود دنده‌‌‌های کروی شکل بر روی صفحه‌ی صوتی، موجب افزایش استحکام آن و دوام بیشتر کوک پیانو می‌گردد. تعداد ستون‌های پشت این پیانو 4 عدد می‌باشد که به ساکن ماندن Soundboard کمک شایانی می‌کند. روکش پیچ‌های کوک (Tuning Pin) این پیانو نیکل می‌باشد.

Action

در این پیانو از تکنولوژی Action کاوایی به نام Ultra-Responsive™ direct blow استفاده شده است که در آن سَری و بازوی چکش‌ها از جنس افرا (Maple) بوده و روی سری چکش‌ها از نمد خالص استفاده شده است.

تمامی قطعات Action این پیانو بر روی یک ریل از جنس آلومینیوم قرار گرفته‌اند. قابل ذکر است که استفاده از آلومینیوم برای افزایش دوام بیشتر Action و قطعات دیگر آن در تغییرات دما و رطوبت است. جنس دیگر اجزای Action از کامپوزیت پلیمری به نام ABS Styran می‌باشد که سال‌ها است کاوایی در پیانوهای خود از آن استفاده می‌کند. این شرکت ادعا می‌کند که این ماده در مقابل شکستن، از چوب طبیعی مقاوم‌تر است و علاوه بر آن تغییرات رطوبت بر آن بی تاثیر است.

در اکتاوهای بم، روی سیم‌ها فنرهایی از جنس مس پیچیده شده است. هرچه نُت‌ها بم‌تر می‌شوند، قطر سیم بیشتر شده و فنرها قطورتر می‌شوند.

 

پدال ها

این پیانو دارای سه پدال Muffler ،Soft و Damper می‌باشد.

در پیانوهای دیواری پدال Soft باعث نزدیک‌تر شدن چکش‌ها به سیم‌ها شده و موجب کاهش شدت ضربه و مانایی صدا می‌شود. پدال Muffler در پیانوهای دیواری باعث می‌شود نواری نمدی روی سیم‌ها قرار گیرد و موجب نرم‌تر شدن و کاهش حجم صدا گردد (مناسب تمرین). با فشردن پدال Damper نیز، دمپرها از روی سیم‌ها بلند شده و با نواختن هر کلاویه، لرزش سیم‌ها مدت بیشتری ادامه پیدا می‌کند که به شکل چشمگیری موجب افزایش مانایی صدا (Sustain) می‌گردد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Unknown
-- / --