پیانو دیواری کاوایی K15 E

 

پیانوی دیواری K-15 E از پیانوهای دیواری شرکت Kawai است که مناسب تمرین و اجرا در فضاهای کوچک طراحی و تولید شده است. این پیانو بر خلاف دیگر پیانوهای سری K فاقد پایه می‌باشد. ارتفاع این پیانو 110 سانتی متر، طول و عرض آن به ترتیب 149 و 50 سانتی متر و وزن آن 196 کیلو گرم می‌باشد. پیانوهای دیواری عموما از 109 الی 135 سانتی‌متر ارتفاع و نزدیک به 60 سانتی‌متر عمق دارند. در یک پیانوی دیواری هرچه عمق و ارتفاع بیشتر باشد، جنس صدا پخته‌تر، مانایی صدا بیشتر، گستره‌ی صوتیِ نوازندگی وسیع‌تر و حساسیت تاچ دقیق‌تر خواهد بود. شرکت کاوایی یکی از کمپانی‌های ساخت پیانو در ژاپن است که در سال 1927 در شهر هاماماتسو ژاپن به شکل رسمی تاسیس گردید.

 

بدنه و رنگ

رنگ‌های موجود برای این پیانو Polished Black (مشکی براق)، Polished Mahogany (چوب ماهون براق)، Polished White (سفید براق) می‌باشد. دربِ بالایی (lid) این پیانو در دو حالت باز و بسته قرار می‌گیرد و پوشش کلاویه‌ی این پیانو تاشو (لولایی) بوده و مجهز به آرام بند نیست. برای روکش کلاویه‌های مشکی و سفید آن به ترتیب از (Phenolic Resin) و (Acrylic Resin) استفاده شده است.

 

SOUNDBOARD

جنس Soundboard این پیانو از چوب صنوبر (Spruce) می‌باشد. وجود 9 دنده‌‌ روی صفحه‌ی صوتی، موجب افزایش استحکام آن و دوام بیشتر کوک پیانو می‌گردد. تعداد ستون‌های پشت این پیانو 4 عدد می‌باشد که به ساکن ماندن Soundboard کمک شایانی می کند. Pinblock این پیانو از جنس چوب افرای سخت (Hard Maple) ساخته شده است.

 

ACTION

در این پیانو از تکنولوژی Action کاوایی به نام Ultra-Responsive™ direct blow استفاده شده است که در آن سَری و بازوی چکش‌ها از جنس چوب سخت بوده و روی سری چکش‌ها از نمد خالص استفاده شده است.

تمامی قطعات Action این پیانو بر روی یک ریل از جنس آلومینیوم قرار گرفته‌اند. قابل ذکر است که استفاده از آلومینیوم برای افزایش دوام بیشتر Action و قطعات دیگر آن در تغییرات دما و رطوبت است. جنس دیگر اجزای Action از کامپوزیت پلیمری به نام ABS Styran می‌باشد که سال‌ها است کاوایی در پیانوهای خود از آن استفاده می‌کند. این شرکت ادعا می‌کند که این ماده در مقابل شکستن، از چوب طبیعی مقاوم‌تر است و علاوه بر آن تغییرات رطوبت بر آن بی تاثیر است.

در اکتاوهای بم، روی سیم‌ها فنرهایی از جنس مس پیچیده شده است. هرچه نُت‌ها بم‌تر می‌شوند، قطر سیم بیشتر شده و فنرها قطورتر می‌شوند. در این پیانو طول یک سیم به دو بخش تقسیم می‌شود که بخش اصلی آن را Speaking Length (طول بازه‌ای از سیم که در تولید صدا موثر است) می‌نامند.

 

پدال ها

این پیانو دارای سه پدال Practice ،Soft و Damper می‌ باشد.

در پیانوهای دیواری پدال Soft باعث نزدیک‌تر شدن چکش‌ها به سیم‌ها شده و موجب کاهش شدت ضربه و مانایی صدا می‌شود. پدال Practice در پیانوهای دیواری باعث می‌شود نواری نمدی روی سیم‌ها قرار گیرد و موجب نرم‌تر شدن و کاهش حجم صدا گردد (مناسب تمرین). با فشردن پدال Damper نیز، دمپرها از روی سیم‌ها بلند شده و با نواختن هر کلاویه، لرزش سیم‌ها مدت بیشتری ادامه پیدا می‌کند که به شکل چشمگیری موجب افزایش مانایی صدا (Sustain) می‌گردد.

قابل ذکر است هنگام تمرین می‌توان پدال Practice را قفل کرد که موجب کاهش حجم صدا حین تمرین شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Unknown
-- / --