پیانو دیواری کاوایی 607 Decorator Console

 

پیانوی دیواری 607 Decorator Console از پیانوهای دیواری شرکت Kawai است که مناسب تمرین و اجرا در فضاهای کوچک طراحی و تولید شده است. این پیانو به خاطر طراحی متفاوت آن نسبت به K Series، شباهت زیادی به سری M یاماها دارد. 607، مناسب کسانی طراحی شده که خواهان ظاهری کلاسیک و طراحی مربوط به دوره‌ی “رمانتیک” هستند. ارتفاع این پیانو 113 سانتی متر، طول و عرض آن به ترتیب 150 و 63 سانتی متر و وزن آن 201 کیلوگرم می‌باشد. پیانوهای دیواری عموما از 109 الی 135 سانتی‌متر ارتفاع و نزدیک به 60 سانتی‌متر عمق دارند. در یک پیانوی دیواری هرچه عمق و ارتفاع بیشتر باشد، جنس صدا پخته‌تر، مانایی صدا بیشتر، گستره‌ی صوتیِ نوازندگی وسیع‌تر و حساسیت تاچ دقیق‌تر خواهد بود. شرکت کاوایی یکی از کمپانی‌های ساخت پیانو در ژاپن است که در سال 1927 در شهر هاماماتسو ژاپن به شکل رسمی تاسیس گردید.

 

بدنه و رنگ

این پیانو تنها در رنگ‌های چوب آلبالو (French Provincial Cherry)، چوب ماهون (Queen Anne Classic Mahogany) و چوب بلوط (Oak) که همگی براق هستند تولید می‌شود. پوشش کلاویه‌ی این پیانو تاشو (لولایی) و مجهز به آرام بند است و دربِ بالایی (lid) این پیانو در دو حالت باز و بسته قرار می‌گیرد. این پیانو مجهز به چرخ‌ زیر پایه‌ها نمی‌‌باشد.

 

SOUNDBOARD

جنس Soundboard این پیانو از چوب صنوبر (Spruce) بوده و مساحت آن 1.3 متر مربع می‌باشد. وجود 9 دنده‌‌ روی صفحه‌ی صوتی، موجب افزایش استحکام آن و دوام بیشتر کوک پیانو می‌گردد. تعداد ستون‌های پشت این پیانو 5 عدد می‌باشد که به ساکن ماندن Soundboard کمک شایانی می کند. پیچ‌های کوک (Tuning Pin) از جنس فولاد کربنی با روکش نیکل به طول 64 میلی‌متر می‌باشد. همچنین Bridge و Pinblock این پیانو از جنس چوب افرای سخت (Hard Maple) ساخته شده است.

 

ACTION

در این پیانو از تکنولوژی Action کاوایی به نام Ultra-Responsive™ direct blow استفاده شده است که در آن سَری و بازوی چکش‌ها از جنس افرا (Maple) بوده و روی سری چکش‌ها از نمد خالص استفاده شده است.

تمامی قطعات Action این پیانو بر روی یک ریل از جنس آلومینیوم قرار گرفته‌اند. قابل ذکر است که استفاده از آلومینیوم برای افزایش دوام بیشتر Action و قطعات دیگر آن در تغییرات دما و رطوبت است. جنس دیگر اجزای Action از کامپوزیت پلیمری به نام ABS Styran می‌باشد که سال‌ها است کاوایی در پیانوهای خود از آن استفاده می‌کند. این شرکت ادعا می‌کند که این ماده در مقابل شکستن، از چوب طبیعی مقاوم‌تر است و علاوه بر آن تغییرات رطوبت بر آن بی تاثیر است.

کلاویه‌های این مدل نیز نسبت به دیگر پیانوهای دیواری، کشیده‌تر بوده (407 میلی متر) و این امر باعث می‌شود تا نوازنده کنترل بیشتری بر روی نواندگی و حساسیت تاچ داشته باشد.

در اکتاوهای بم، روی سیم‌ها فنرهایی از جنس مس پیچیده شده است. هرچه نُت‌ها بم‌تر می‌شوند، قطر سیم بیشتر شده و فنرها قطورتر می‌شوند. در این پیانو طول یک سیم به دو بخش تقسیم می‌شود که بخش اصلی آن را Speaking Length (طول بازه‌ای از سیم که در تولید صدا موثر است) می‌نامند. طول Speaking Length در بلندترین سیمِ این پیانو 1120 میلی متر است.

 

پدال ها

این پیانو دارای سه پدال Practice ،Soft و Damper می‌باشد.

در پیانوهای دیواری پدال Soft باعث نزدیک‌تر شدن چکش‌ها به سیم‌ها شده و موجب کاهش شدت ضربه و مانایی صدا می‌شود. پدال Practice در پیانوهای دیواری باعث می‌شود نواری نمدی روی سیم‌ها قرار گیرد و موجب نرم‌تر شدن و کاهش حجم صدا گردد (مناسب تمرین). با فشردن پدال Damper نیز، دمپرها از روی سیم‌ها بلند شده و با نواختن هر کلاویه، لرزش سیم‌ها مدت بیشتری ادامه پیدا می‌کند که به شکل چشمگیری موجب افزایش مانایی صدا (sustain) می‌گردد.

قابل ذکر است هنگام تمرین می‌توان پدال Practice را قفل کرد که موجب کاهش حجم صدا حین تمرین شود.

ضمناً در این پیانو اهرم پدال‌ها بجای شکل گرد -که به طور معمول در پیانوها استفاده می‌شود- میله‌های مربع شکل هستند که به صورت محوری تراش خورده‌اند که این امر سبب کاهش نویز پدال‌ها به هنگام رها سازی آن‌ها می‌شود.