پیانو دیواری فیوریخ Universal122

 

کمپانی Feurich در سال 1851 توسط خولیوس گوستاو فیوریخ (Julius Gustav Feurich) در شهر Leipzig آلمان تاسیس شد و از سال 2003 همکاری خود را با شرکت HAILUN چین اعلام کرد و از آن پس بسیاری از پیانوهای این شرکت در چین ساخته می‎شوند.

مدل Universal122 پرفروش‌ترین پیانوی دیواری این شرکت بوده و 2 بار برنده‌ی جایزه‌ی “بهترین پیانوی دیواری” در مجله فرانسوی Diapason شده است. این پیانو اولین بار در سال 2003  ساخته شد و در سال 2015 قطعات Action آن ارتقاء یافت.

 

بدنه و رنگ

این پیانو، 122 سانتی متر ارتفاع، 151.5 سانتی متر طول، 60 سانتی متر عمق و وزنی معادل 220 کیلوگرم دارد. پیانوهای دیواری عموما از 109 الی 135 سانتی‌متر ارتفاع و نزدیک به 60 سانتی‌متر عمق دارند. در یک پیانوی دیواری هرچه عمق و ارتفاع بیشتر باشد، جنس صدا پخته تر، مانایی صدا بیشتر، گستره‌ی صوتیِ نوازندگی وسیع‌تر و حساسیت تاچ دقیق‌تر خواهد بود.

پایه‌های این پیانو ساده و مجهز به چرخ‌های بزرگ دوتایی از جنس برنج یا کروم می‌باشد. درب بالایی (Lid) این پیانو نیز در سه حالت باز، نیمه باز و بسته قرار می‌گیرد.

پیانوی Universal122 در رنگ مشکی براق با قطعات فلزی به رنگ برنج یا نقره‌ای (Polished Black chrome/brass hardware)، سفید براق با قطعات فلزی به رنگ برنج یا نقره‌ای (Polished White chrome/brass hardware)، چوب گردوی براق (Polished Walnut)، چوب گردوی مات (Satin Walnut)، چوب آلبالوی مات (Satin Cherry)، چوب راش مات (Satin Beech)، رنگ بوردو براق (Polished Bordeaux) و بوردو مات (Satin Bordeaux) تولید می‌شود.

 

Soundboard

جنس Soundboard این پیانو صنوبر (Spruce) بوده و از دولایه چوب تشکیل شده است. تعداد ستون‌های پشت (Backpost) این پیانو 4 عدد بوده و 11 دنده‌‌ روی صفحه‌ی صوتی برای افزایش استحکام و رزونانس بیشتر پیانو قرار گرفته است. Pinblock این پیانو لمینیت شده می‌باشد و در برابر انواع آب و هوا مقاوم است.

CUT-OFF BAR

در طراحی و ساخت پیانوهای آکوستیک برای ایجاد استحکام و تقسیم فشار، از تیرهایی استفاده می‌شود که بین ستون‌ها و Soundboard قرار می‌گیرند. نبودِ این تیر(ها) باعث می‌شود که صفحه‌ی صوتی و قاب فلزی به مرور زمان بر اثر اصطکاک ایجاد شده، مستهلک شوند و صدای پیانو از حالت عادی خارج شود. در واقع این تیرها ضمن حفظ استحکام و ایستایی بین Backpost و Soundboard، به تولید صدای مناسب در پیانو نیز کمک شایانی می‌کند. این پیانو دارای 2 عدد Cut-Off Bar می‌باشد.

Action

تمامی قطعات Action این پیانو طراحی شده توسط Feurich بوده و در انگلستان ساخته شده‌اند. در Action این پیانو، هیچگونه قطعه‌ی پلاستیکی یا فیبر کربنی بکار نرفته و تمامی قطعات اصلی از جنس چوب اتریشی می‌باشند. Feurich معتقد است که استفاده از چوب‌های اتریشی در پیانو سبب می‌شود تا نوازنده، نت‌های ملایم (Pianissimo) را به راحتی بنوازد. این مهم، به واکنش سریع قطعات هنگام نواختن نت‌های سریع تکراری کمک می‌کند و انتقال نیرو از کلاویه به چکش و از چکش به سیم به شکل متناسبی انجام می‌گیرد.

در بخش‌های مختلف کلاویه‌های این پیانو از جمله بخش مرکزیِ متصل به قاب کلاویه (بخشی که کلاویه بر روی قاب قرار می‌گیرد و به Action متصل است) از نمد “کشمیرِ زرد” با چگالی بالا استفاده شده تا در برابر انواع آب و هوا مقاوم باشد. همچنین از این نوع نمد برای بخش جلویی کلاویه‌ها نیز استفاده شده تا در دراز مدت، از برخورد کلاویه به قاب کلاویه جلوگیری کند. نمد چکش‌های این پیانو Australian Wool می‌باشد.

در پیانوهای آکوستیک، از نت‌های زیر به نت‌های بم، وزن کلاویه‌ها بیشتر شده که علت این کار ایجاد نیروی بیشتر ضربه چکش‌ به سیم‌های قطورتر نت‌های بم می‌باشد. در پیانوهای فیوریخ برای ایجاد نیروی بیشتر ضربه چکش‌ها به سیم از وزنه‌های 52 گرمی و برای ایجاد نیروی بازگشت کلاویه‌ها از وزنه‌های 35 گرمی استفاده شده است.

صفحه‌ی کلاویه‌ها (Key Bed) از چندین لایه چوب لمینیت شده ساخته شده است که توسط چسب به یکدیگر متصل شده‌اند و با روکشی از جنس لاک پوشانده شده‌اند.

طول یک سیم در پیانو به سه بخش تقسیم می‌شود که بخش مرکزی آن را Speaking Length (طول بازه‌ای از سیم که در تولید صدا موثر است) می‌نامند. در اکتاوهای بم، روی سیم‌ها فنرهایی از جنس مس پیچیده شده است. هرچه نُت‌ها بم‌تر می‌شوند، قطر سیم‌ها بیشتر شده و فنرها قطورتر می‌شوند. همچنین به گفته‌ی این شرکت سیم‌های استفاده شده در اکتاو بَم این پیانو نسبت به دیگر پیانوها ضخیم‌تر بوده تا نت‌ها عمق و مانایی بیشتری داشته باشند.

پدال‌ها

این پیانوها دارای سه پدال Sustain ،Celeste ،Soft می‌باشند.

پدال Soft باعث نزدیک‌تر شدن چکش‌ها به سیم‌ها شده و موجب کاهش شدت ضربه می‌گردد که به واسطه آن حجم و مانایی صدا کمتر می‌شود. پدال Celeste (همان پدال Muffler در پیانوهای دیواری) باعث می‌شود نواری نمدی روی سیم‌ها قرار گیرد که موجب نرم‌تر شدن صدا و کاهش حجم آن می‌گردد (مناسب تمرین). با فشردن پدال Sustain نیز، دمپرها از روی سیم‌ها بلند شده و با نواختن هر کلاویه، لرزش سیم‌ها ادامه پیدا می‌کند که به شکل چشمگیری موجب افزایش مانایی صدا (Sustain) می‌گردد.

در این پیانو اهرم پدال‌های Soft و Sustain بجای شکل گرد -که به طور معمول در پیانوها از فلز استفاده می‌شود- از جنس چوب با سطح مقطع مربع شکل هستند که به صورت محوری تراش خورده‌اند که این امر سبب کاهش نویز پدال‌ها به هنگام رها سازی آن‌ها می‌شود. پدال‌های این پیانو از فلز یک تکه ساخته شده است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Unknown
-- / --