پیانو دیواری فیوریخ Premiere115

 

کمپانی Feurich در سال 1851 توسط خولیوس گوستاو فیوریخ (Julius Gustav Feurich) در شهر Leipzig آلمان تاسیس شد و از سال 2003 همکاری خود را با شرکت HAILUN چین اعلام کرد و از آن پس بسیاری از پیانوهای این شرکت در چین ساخته می‎شوند.

مدل Premiere115 کوچک‌ترین پیانوی دیواری این شرکت محسوب می‌شود. طراحی بدنه‌ی این پیانو توسط (1941-1909) Rolf Ibach صورت گرفته و سال‌ها بعد توسط شرکت Bauhaus آلمان بازطراحی شده است.

 

بدنه و رنگ

 

این پیانو 115 سانتی متر ارتفاع، 146 سانتی متر طول، 60 سانتی متر عمق و وزنی معادل 212 کیلوگرم دارد. پیانوهای دیواری عموما از 109 الی 135 سانتی‌متر ارتفاع و نزدیک به 60 سانتی‌متر عمق دارند. در یک پیانوی دیواری هرچه عمق و ارتفاع بیشتر باشد، جنس صدا پخته تر، مانایی صدا بیشتر، گستره‌ی صوتیِ نوازندگی وسیع‌تر و حساسیت تاچ دقیق‌تر خواهد بود.

پایه‌های این پیانو ساده و مجهز به چرخ‌های دوتایی از جنس برنج یا کروم می‌باشد. پوشش کلاویه‌های این پیانو لولایی است و دربِ بالایی (lid) آن‌ در دو حالت باز و بسته قرار می‌گیرد.

پیانوی Premiere115 در رنگ مشکی براق (Polished Black) و سفید براق (Polished White)، هم با قطعات فلزی به رنگ برنج و هم نقره‌ای (کروم) تولید می‌شود.

 

Soundboard

جنس Soundboard این پیانو صنوبر (Spruce) بوده و از دولایه چوب تشکیل شده است. تعداد ستون‌های پشت (Backpost) این پیانو 5 عدد بوده و 9 دنده‌‌ روی صفحه‌ی صوتی برای افزایش استحکام و رزونانس بیشتر پیانو قرار گرفته است. Pinblock این پیانو لمینیت شده می‌باشد و در برابر انواع آب و هوا مقاوم است.

Action

تمامی قطعات Action این پیانو طراحی شده توسط Feurich بوده و در انگلستان ساخته شده‌اند. در Action این پیانو، هیچگونه قطعه‌ی پلاستیکی یا فیبر کربنی بکار نرفته و تمامی قطعات چوبی از چوب اتریشی می‌باشند. Feurich معتقد است که استفاده از چوب‌های اتریشی در پیانو سبب می‌شود تا نوازنده نت‌های ملایم (Pianissimo) را به راحتی بنوازد. این امر، به واکنش سریع قطعات هنگام نواختن نت‌های سریع تکراری کمک می‌کند و انتقال نیرو از کلاویه به چکش و از چکش به سیم به شکل متناسبی انجام می‌گیرد.

در بخش‌های مختلف کلاویه‌های این پیانو از جمله بخش مرکزیِ متصل به قاب کلاویه و بخش انتهایی کلاویه (بخشی که کلاویه بر روی قاب قرار می‌گیرد و به Action متصل است) از نمد “کشمیرِ زرد” با چگالی بالا استفاده شده تا در برابر انواع آب و هوا مقاوم باشد. همچنین از نمدِ کشمیرِ زرد برای بخش جلویی کلاویه‌ها نیز استفاده شده تا در دراز مدت، از برخورد کلاویه به قاب کلاویه جلوگیری کند. نمد چکش‌های این پیانو Australian Wool می‌باشد.

در پیانوهای آکوستیک، از نت‌های زیر به نت‌های بم، وزن کلاویه‌ها بیشتر شده که علت این کار ایجاد نیروی بیشتر ضربه چکش‌ به سیم‌های قطورتر نت‌های بم می‌باشد. در پیانوهای فیوریخ برای ایجاد نیروی بیشتر ضربه چکش‌ها به سیم از وزنه‌های 52 گرمی و برای ایجاد نیروی بازگشت کلاویه‌ها از وزنه‌های 35 گرمی استفاده شده است.

طول یک سیم در پیانو به سه بخش تقسیم می‌شود که بخش مرکزی آن را Speaking Length (طول بازه‌ای از سیم که در تولید صدا موثر است) می‌نامند. در این پیانو برای استفاده از سیم‌های با طول بیشتر و در نتیجه افزایش مانایی صدا سعی شده تا با بیشترین زاویه‌ی ممکن سیم‌ها را به گوشی‌های کوک (Tuning Pin) وصل کنند. در اکتاوهای بم، روی سیم‌ها فنرهایی از جنس مس پیچیده شده است. هرچه نُت‌ها بم‌تر می‌شوند، قطر سیم‌ها بیشتر شده و فنرها قطورتر می‌شوند. همچنین به گفته‌ی این شرکت سیم‌های استفاده شده در اکتاو بَم این پیانو نسبت به دیگر پیانوها ضخیم‌تر بوده تا نت‌ها عمق و مانایی بیشتری داشته باشند.

پدال‌ها

این پیانوها دارای سه پدال Sustain ،Celeste ،Soft می‌باشند.

پدال Soft باعث نزدیک‌تر شدن چکش‌ها به سیم‌ها شده و موجب کاهش شدت ضربه می‌گردد که به واسطه آن حجم و مانایی صدا کمتر می‌شود. پدال Celeste (همان پدال Muffler در پیانوهای دیواری) باعث می‌شود نواری نمدی روی سیم‌ها قرار گیرد که موجب نرم‌تر شدن صدا و کاهش حجم آن می‌گردد (مناسب تمرین). با فشردن پدال Sustain نیز، دمپرها از روی سیم‌ها بلند شده و با نواختن هر کلاویه، لرزش سیم‌ها ادامه پیدا می‌کند که به شکل چشمگیری موجب افزایش مانایی صدا (Sustain) می‌گردد. روکش پدال‌ها همگی از جنس برنج می‌باشد.

در این پیانو اهرم پدال‌های Soft و Sustain بجای شکل گرد -که به طور معمول در پیانوها از فلز استفاده می‌شود- از جنس چوب با سطح مقطع مربع شکل هستند که به صورت محوری تراش خورده‌اند که این امر سبب کاهش نویز پدال‌ها به هنگام رها سازی آن‌ها می‌شود

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Unknown
-- / --