پیانو دیواری اِشتَین وِی Essex EUP123

 

بدون شک شرکت Steinway & Sons از بزرگ‌ترین کمپانی‌های سازنده‌ی پیانو در جهان می‌باشد و بسیاری از نوازندگان بنامِ دنیا از پیانوهای این شرکت استفاده می‌کنند. نقطه مشترک بین تمامی پیانوهای Steinway این است که هیچگونه قطعه‌ی پلاستیکی در اکشن پیانوها بکار نرفته و تمامی Soundboard های این شرکت Tapered می‌باشند. شرکت “اشتَین وِی” در سال 1853 میلادی، توسط یک مهاجر آلمانی‌تبار به نام “هنری انگلهارد اشتَین وِی” در شهر نیویورک در ایالات متحده آمریکا تأسیس شد. موفقیت کارخانهٔ پیانوی “اشتَین وِی” در کویینزِ نیویورک باعث شد که این شرکت، کارخانه‌ای در هامبورگ آلمان نیز راه‌اندازی کند. پیانوهای “اشتَین وِی” مورد تأیید و استفادهٔ خانواده سلطنتی بریتانیا و الیزابت دوم، ملکهٔ بریتانیا است. پیانو‎‌های سری Essex از سال 2006 توسط شرکت Pearl River در چین تولید می‌شوند.

پیانوی EUP123 از سری پیانوهای ESSEX کمپانی “اشتَین وِی” می‌باشد و در چهار مدل مختلف تولید و با نام‌های 123FL، 123EK، 123E و 123S عرضه شده‌ است.

 

بدنه و رنگ

تمامی مدل‌های 123 دارای ابعاد و وزن یکسانی بوده و دارای 123 سانتی‌متر ارتفاع، 152 سانتی‌متر طول، 67 سانتی‌متر عرض و 255 کیلوگرم وزن می‌باشند. این پیانو توسط “اشتَین وِی” و William Faber (یک طراح آمریکایی) طراحی و تولید شده است. پیانوهای دیواری عموما از 109 الی 135 سانتی‌متر ارتفاع و نزدیک به 60 سانتی‌متر عرض دارند. در یک پیانوی دیواری هرچه عرض و ارتفاع بیشتر باشد، جنس صدا پخته‌تر، مانایی صدا بیشتر، گستره‌ی صوتیِ نوازندگی وسیع‌تر و حساسیت تاچ دقیق‌تر خواهد بود.

چرخ‌های دوتایی زیر مدل 123S از جنس لاستیک بوده و چرخ‌های سه مدل دیگر از جنس برنج می‌باشد؛ همچنین Pinblock مدل 123S نیز متفاوت از سه مدل دیگر می‌باشد. تفاوت مدل 123FL با سه مدل دیگر نیز در انتخاب پدال‌ها می‌باشد.

پیانوی EUP123E و EUP123EK در رنگ‌های Ebony Polished (چوب آبنوس براق) و Polished Sapele Mahogany (چوب ماهون براق) با ظاهری کلاسیک و پایه‌های ساده، پیانوی EUP123FL در رنگ‌های Satin Sapele Mahogany (چوب ماهون مات) و Satin Walnut (چوب گردوی مات) و پیانوی EUP123S تنها در رنگ Polished Ebony (چوب آبنوس براق) تولید می‌شود.

 

SOUNDBOARD

جنس Soundboard این پیانوها از چوب صنوبر یک تکه (Solid Spruce) با مساحت 1.26 متر مربع می‌باشد. ضخامت Soundboard در این پیانو، از ابتدا تا انتها افزایش می‌یابد که این نوع تراش را Tapered می‌نامند. پیچ‌های کوک (Tuning Pin) از جنس فولاد کربنی با روکش نیکل بوده و تعداد ستون‌های پشت این پیانو 5 عدد از جنس چوب صنوبر با ضخامت و عرض 10 سانتی‌متر می‌باشد. همچنین Bridge این پیانو از دو لایه چوب افرا (Maple) تشکیل شده که لایه‌ی بالایی یک تکه بوده و لایه‌ی پایینی به صورت لمینیت شده‌ی عمودی می‌باشد. Pinblock این پیانوها نیز از جنس چوب افرا (Maple) و لمینیت شده از یک جهت (مدل 123S از چند جهت لمینیت شده می‌باشد) است که ضخامت آن 35 میلی‌متر است. وجود 11 دنده‌‌ روی صفحه‌ی صوتی، موجب افزایش استحکام آن و دوام بیشتر کوک پیانو می‌گردد؛ این دنده‌ها (Rib) از جنس صنوبر می‌باشند و ابتدا و انتهای آنها به جداره‌ی داخلی پیانو پیچ شده‌ است.

قاب فلزی این پیانو از جنس آهن بوده و پس از ریخته‌گری (Cast Iron)، با رنگِ طلاییِ مخصوص کمپانی Steinway پوشانده شده است. طراحی و تولید این قاب به گونه‌ای است که در طول زمان، 16695 کیلوگرم فشارِ وارده از طریق سیم‌ها را تحمل کند.

 

ACTION

Action این پیانو توسط خود Steinway طراحی و تولید شده و هیچگونه قطعه‌ی پلاستیکی در آن استفاده نشده است که این امر سبب ماندگاری صدا و حساسیت بیشتر اکشن نسبت به شیوه‌ی نوازندگی می‌شود. در این پیانو مجموع وزن نمدهای سر چکش‌ها، 7 کیلوگرم می‌باشد.

اکشن این پیانو توسط 3 قلاب آلومینیومی در جای خود نگه داشته شده است و این شرکت مدعی است که در طول زمان این قطعات آلومینیومی مستهلک نخواهند شد. چون اجزا و قطعات اکشن توسط دو ریل آلومینیومی بر روی یکدیگر سوار می‌شوند، ریل پیانوی آکوستیک عضو مهمی از اکشن پیانو محسوب می‌شود و نقشی محوری را در دوام آن ایفا می‌کند.

سیم‌های این پیانو Roslau آلمان می‌باشد و قطر نازک‌ترین سیم‌های آن شماره 14. و قطر ضخیم‌ترین سیم‌های آن شماره 27. می‌باشد و در اکتاوهای بم، روی سیم‌ها فنرهایی از جنس مس پیچیده شده است. هرچه نُت‌ها بم‌تر می‌شوند، قطر سیم بیشتر شده و فنرها قطورتر می‌شوند. در این پیانو طول یک سیم به دو بخش تقسیم می‌شود که بخش اصلی آن را Speaking Length (طول بازه‌ای از سیم که در تولید صدا موثر است) می‌نامند و بخش انتهایی سیم (در انتهای پیانو) بین Bridge و پیچ‌های گیرنده‌ی سیم قرار دارد. طول Speaking Length در بلندترین سیمِ این پیانو 1140 میلی متر می‌ باشد.

جنس کلاویه‌های پیانوی EUP123 از چوب صنوبر می‌باشد. تمامی کلاویه‌های سفید و سیاه همزمان با هم برش داده شده‌اند که تا حد امکان دارای ابعاد یکسان و متناسب باشند. برای ایجاد مقاومت بیشتر کلاویه‌ها از ترکیب چوب صنوبر و افرا و لوان برای تولید صفحه‌ی کلاویه‌ها (Key Bed) استفاده شده است.

 

پدال ها

پیانوهای 123E و 123EK و 123S دارای سه پدال Muffler ،Soft و Damper و پیانوی 123FL دارای سه پدال Soft و Bass Sustain و Damper می‌باشد.

در پیانوهای دیواری پدال Soft باعث نزدیک‌تر شدن چکش‌ها به سیم‌ها شده و موجب کاهش شدت ضربه و مانایی صدا می‌شود. پدال Muffler در پیانوهای دیواری باعث می‌شود نواری نمدی روی سیم‌ها قرار گیرد و موجب نرم‌تر شدن و کاهش حجم صدا گردد (مناسب تمرین). با فشردن پدال Damper نیز، دمپرها از روی سیم‌ها بلند شده و با نواختن هر کلاویه، لرزش سیم‌ها مدت بیشتری ادامه پیدا می‌کند که به شکل چشمگیری موجب افزایش مانایی صدا (Sustain) می‌گردد. پدال Bass Sustain در پیانوهای دیواری باعث می‌شود دمپر از روی سیم‌های اکتاو بم بلند شده و نواختن هر کلاویه، لرزش سیم‌ها مدت بیشتری ادامه پیدا می‌کند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Unknown
-- / --