پیانو آکوستیک یاماها JX113T/JX113CP

پیانوی JX113 از پیانوهای دیواری یاماها است که مناسب نوازنده‌های مبتدی و متوسط طراحی شده است. ارتفاع این پیانو 113 سانتی متر، طول و عرض آن به ترتیب 150  و 54 سانتی متر و وزن آن 194 کیلو گرم می‌باشد و نسبت به مدل JU109 از ابعاد بزرگتری برخوردار است که این امر سبب شده تا مانایی و حجم صدای این پیانو بیشتر باشد. پیانوهای دیواری عموما از 109 سانتی متر الی 135 سانتی متر ارتفاع و نزدیک به 60 سانتی متر عمق دارند.

تعداد ستون های پشت این پیانو چهار عدد می باشد که علت وجود این تعداد، ابعاد کوچک این پیانوست و همین ابعاد کوچک، این پیانو را گزینه ای مناسب برای تمرین و استفاده در اتاق های با متراژ کم بدل کرده است (بطور معمول، پیانوهای دیواری از سه تا شش ستون در پشت خود دارند که تکیه گاهی برای تاج و اجزای داخلی پیانو می‌باشد).

در یک پیانوی دیواری هرچه عمق و ارتفاع بیشتر باشد، جنس صدا پخته تر، مانایی صدا بیشتر، گستره ی صوتیِ نوازندگی وسیع تر و حساسیت تاچ دقیق تر خواهد بود. روکش این پیانو از جنس پلی استر بوده که در برابر رطوبت و نفوذ گرد و خاک مقاوم است. این مدل پیانو دارای پایه و چرخ (بصورت تکی) در زیر پایه ها می‌باشد. پوشش کلاویه ی این پیانو تاشو (لولایی) بوده و فاقد آرام بند است.

جنس Soundboard

جنس Soundboard این پیانو از چوب صنوبر (spruce) یک تکه است که با قرار دادن دنده‌هایی روی صفحه‌ی صوتی (با طولی تقریبا به اندازه‌ی طول صفحه‌ی صوتی) موجب افزایش استحکام soundboard و دوام بیشتر کوک پیانو می گردد .

Bridge این پیانو از جنس چوب افرای (Maple) فشرده می‌باشد.

سیم های این پیانو ساخت خود شرکت یاماهاست و از جنس آلیاژ آهن می باشد. در اکتاوهای بم، روی سیم ها فنرهایی از جنس مس پیچیده شده است. هرچه نُت ها بم تر می شوند، قطر سیم بیشتر شده و فنرها قطورتر می شوند.  دربِ بالایی (lid) این پیانو در سه حالت باز، نیمه باز و بسته قرار می گیرد تا بتوان در سه حالت از صدای پیانو استفاده نمود.

این پیانو در دو مدل JX113CP و JX113T عرضه می‌گردد. تنها تفاوت ظاهری آن‌ها در فرم پایه ها می باشد بدین صورت که پایه های مدل JX113CP به شکل آهویی طراحی شده اند.

در این پیانوها از رنگ چوب آبنوس برای مدل JX113T و از رنگ چوب ماهون برای مدل JX113CP استفاده شده است که همگی براق هستند.

کلاویه ها

برای ساخت کلاویه ها از چوب صنوبر استفاده شده است. تمامی کلاویه های سفید و سیاه از یک قطعه چوب بوده و همزمان با هم برش داده شده اند که تا حد امکان دارای ابعاد یکسان و متناسب باشند. همچنین جنس چوب تمامی کلاویه های سفید و سیاه یکسان است. در این پیانو، برای روکش کلاویه‌های سفید از عاج مصنوعی (Acrylic Resin) و برای روکش کلاویه‌های مشکی از آبنوس مصنوعی (Phenolic Resin) استفاده می‌شود.

پدال ها

این پیانو دارای سه پدال sustain ،muffler ،soft می باشد.

پدال Soft باعث نزدیک‌تر شدن چکش‌ها به سیم‌ها شده و موجب کاهش شدت ضربه می‌گردد که به واسطه آن حجم و مانایی صدا کمتر می‌شود. پدال Muffler در پیانوهای دیواری باعث می‌شود نواری نمدی روی سیم‌ها قرار گیرد که موجب نرم‌تر شدن صدا و کاهش حجم آن می‌گردد (مناسب تمرین). با فشردن پدال Sustain نیز، دمپرها از روی سیم‌ها بلند شده و با نواختن هر کلاویه، لرزش سیم‌ها ادامه پیدا می‌کند که به شکل چشمگیری موجب افزایش مانایی صدا (Sustain) می‌گردد.

لینک خرید پیانو JX113CP از پیانو سنتر