پیانوی دیواری یاماها U1

این سری پیانوهای دیواری، دارای ظاهری کلاسیک هستند و به علت عمق صدایی که دارند، مورد توجه بسیاری از اساتید موسیقی قرار گرفته اند. مدل U1 دارای قالبی یکپارچه و متقارن است و نسبت به مدل U3 از ارتفاع و عمق کمتری برخوردار است. ارتفاع این پیانو 121 سانتی متر، طول و عمق آن به ترتیب 153 و 61 سانتی متر و وزن آن 228 کیلوگرم می‌باشد. تعداد ستون‌های پشت این پیانو چهار عدد است. (بر اساس ابعاد و وزن، یک پیانوی دیواری دارای سه الی شش ستون در پشت خود است که تکیه گاهی برای تاج و اجزای داخلی پیانو می‌باشد) در یک پیانوی دیواری هرچه عمق و ارتفاع بیشتر باشد، جنس صدا پخته تر، مانایی صدا بیشتر، گستره‌ی صوتیِ نوازندگی وسیع تر و حساسیت تاچ دقیق تر خواهد بود.

 

لایه‌ی روکش این سری پیانو (غیر از رنگ های مات) از جنس پلی استر روغنی است که در برابر رطوبت و گرد و خاک مقاوم است و در رنگ‌های Polished Ebony (چوب آبنوس براق)، Satin Ebony (چوب آبنوس مات)، Polished American Walnut (چوب گردوی براق)، Satin American Walnut (چوب گردوی مات)، Polished Mahogany (چوب ماهون براق) و Polished White (سفید براق) تولید می‌شود. پوشش کلاویه‌ی این پیانو تاشو و مجهز به آرام بند است و چرخ‌های زیر پیانو به صورت “تکی” می‌باشد. همچنین پایه نت این پیانو بصورت تاشو طراحی شده است.

 

جنس Soundboard و ستون‌های پشت این پیانو از چوب صنوبر (Spruce) یک تکه است که با قرار دادن دنده‌هایی روی صفحه‌ی صوتی (با طولی تقریبا به اندازه‌ی طول صفحه‌ی صوتی) موجب افزایش استحکام Soundboard و دوام بیشتر کوک پیانو می‌گردد. صفحه‌ی صوتی این پیانو بر خلاف سری‌های JU و M ثابت نیست و اصطلاحا به صورت “شناور” طراحی شده تا برای لرزش بیشتر و ایجاد رزونانس و تقویت صدا، آزادتر باشد.

Bridge و PinBlock این پیانو از جنس چوب افرای (Maple) فشرده می‌باشد.

 

تکنولوژی قاب این پیانو V-Pro است. این قاب چدنی با ایجاد خلا در قالب گیری، یکپارچه و بدون حباب هوا تولید شده و داخل پیانو قرار داده می‌شود تا پیچ‌های نگهدارنده‌ی سیم و گوشی‌های کوک از داخل آن رد شده و فشاری که بر SoundBoard اعمال می‌شود (به علت وجود Bridge و Tuning Pins) را کاهش دهد؛ همچنین در تولید رزونانس و تقویت صدا به صفحه‌ی صوتی کمک می‌کند.

سیم‌های این پیانو ساخت خود شرکت یاماهاست و از جنس آلیاژ آهن می‌باشد. در اکتاوهای بم، روی سیم‌ها فنرهایی از جنس مس پیچیده شده است. هرچه نُت‌ها بم تر می‌شوند، قطر سیم بیشتر شده و فنرها قطورتر می‌شوند. هرچه طولِ موثر یک سیم (Speaking Length) بیشتر باشد، صدا مانایی بیشتری خواهد داشت. دربِ بالایی (lid) این پیانو در دو حالت باز و بسته قرار می‌گیرد تا بتوان در دو حالت از صدای پیانو استفاده نمود.

 

کلاویه ها

برای ساخت کلاویه‌ها از چوب صنوبر استفاده شده است. تمامی کلاویه‌های سفید و سیاه از یک قطعه چوب بوده و همزمان با هم برش داده شده‌اند که تا حد امکان دارای ابعاد یکسان و متناسب باشند. همچنین جنس چوب تمامی کلاویه‌های سفید و سیاه یکسان است. برای روکش کلاویه‌های سفید از عاج مصنوعی (Acrylic Resin) و برای روکش کلاویه‌های مشکی از آبنوس مصنوعی (Phenolic Resin) استفاده می‌شود.

 

پدال ها

این پیانو دارای سه پدال Sustain , Mute , Soft می‌باشد.

پدال Soft باعث نزدیک‌تر شدن چکش‌ها به سیم‌ها شده و موجب کاهش شدت ضربه می‌گردد که به واسطه آن حجم و مانایی صدا کمتر می‌شود. پدال Mute در پیانوهای دیواری باعث می‌شود نواری نمدی روی سیم‌ها قرار گیرد که موجب نرم‌تر شدن صدا و کاهش حجم آن می‌گردد (مناسب تمرین). با فشردن پدال Sustain نیز، دمپرها از روی سیم‌ها بلند شده و با نواختن هر کلاویه، لرزش سیم‌ها ادامه پیدا می‌کند که به شکل چشمگیری موجب افزایش مانایی صدا (Sustain) می‌گردد.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Unknown
-- / --