پیانوی دیواری یاماها M5

پیانوهای سری M از سری پیانوهای دیواری شرکت یاماها که پس از سری J (مدل های JU109 و JX113) جزء ارزان ترین پیانوهای دیواری به حساب می آیند؛ این سری از پیانوهای دیواری مخصوص تمرین های خانگی ساخته شده اند و دارای ظاهری کلاسیک هستند. مدل M5 دارای طراحی مربوط به دهه ی 1930 می باشد و دارای قالبی یکپارچه و متقارن است. عرض آن 153 سانتی متر و ارتفاع آن 121 سانتی متر و عمق آن 63 سانتی متر و وزن آن 246 کیلوگرم است که سنگین ترین پیانوی این خانواده است. پیانوهای دیواری عموما از 109 سانتی متر الی 135 سانتی متر ارتفاع و نزدیک به 60 سانتی متر عمق دارند. تعداد ستون های پشت این پیانو چهار عدد می باشد. (بر اساس ابعاد و وزن، سه پیانوی دیواری دارای یک الی شش ستون در پشت خود است که تکیه گاهی برای تاج و اجزای داخلی پیانو می باشد). در یک پیانوی دیواری هرچه عمق و ارتفاع بیشتر باشد، جنس صدا پخته تر، مانایی صدا بیشتر، گستره ی صوتیِ نوازندگی وسیع تر و حساسیت تاچ دقیق تر خواهد بود. این پیانو دارای چرخ های “دوتایی” در زیر پایه‌ها می باشد.

لایه‌ی روکش این سری پیانو از جنس پلی استر روغنی نیست و ممکن است در برابر رطوبت و گرد و خاک مقاوم نباشد. این پیانو در رنگ‌های چوب ماهون، چوب گردوی تیره و چوب گردوی سیاه تولید می شود. پوشش کلاویه ی این پیانو تاشو و مجهز به آرام بند است.

جنس Soundboard این پیانو از چوب صنوبر (spruce) یک تکه است که با قرار دادن دنده‌هایی روی صفحه‌ی صوتی (با طولی تقریبا به اندازه‌ی طول صفحه‌ی صوتی) موجب افزایش استحکام soundboard و دوام بیشتر کوک پیانو می گردد.

Bridge این پیانو از جنس چوب افرای (Maple) فشرده می‌باشد.

سیم های این پیانو ساخت خود شرکت یاماهاست و از جنس آلیاژ آهن می باشد. در اکتاوهای بم، روی سیم ها فنرهایی از جنس مس پیچیده شده است. هرچه نُت ها بم تر می شوند، قطر سیم بیشتر شده و فنرها قطورتر می شوند. دربِ بالایی (lid) این پیانو در سه حالت باز، نیمه باز و بسته قرار می گیرد تا بتوان در سه حالت از صدای پیانو استفاده نمود.

 

کلاویه ها

برای ساخت کلاویه ها از چوب صنوبر استفاده شده است. تمامی کلاویه های سفید و سیاه از یک قطعه چوب بوده و همزمان با هم برش داده شده اند که تا حد امکان دارای ابعاد یکسان و متناسب باشند. همچنین جنس چوب تمامی کلاویه های سفید و سیاه یکسان است. در این پیانو، برای روکش کلاویه‌های سفید از عاج مصنوعی (Acrylic Resin) و برای روکش کلاویه‌های مشکی از آبنوس مصنوعی (Phenolic Resin) استفاده می‌شود. یاماها در این مدل پیانو کلاویه ها را بطور جداگانه طراحی کرده تا دارای وزن مخصوص به خود می باشند.

 

پدال ها

این پیانو دارای سه پدال sustain ،muffler ،soft می باشد.

پدال Soft باعث نزدیک‌تر شدن چکش‌ها به سیم‌ها شده و موجب کاهش شدت ضربه می‌گردد که به واسطه آن حجم و مانایی صدا کمتر می‌شود. پدال Muffler در پیانوهای دیواری باعث می‌شود نواری نمدی روی سیم‌ها قرار گیرد که موجب نرم‌تر شدن صدا و کاهش حجم آن می‌گردد (مناسب تمرین). با فشردن پدال Sustain نیز، دمپرها از روی سیم‌ها بلند شده و با نواختن هر کلاویه، لرزش سیم‌ها ادامه پیدا می‌کند که به شکل چشمگیری موجب افزایش مانایی صدا (Sustain) می‌گردد.

 

مشخصات ظاهری