پیانوی دیواری کاوایی UST-9

 

پیانوی دیواری UST-9 از پیانوهای دیواری شرکت Kawai که مناسب تمرین و اجرا در فضاهای کوچک و آموزشگاه‌های موسیقی طراحی و تولید شده است. طراحی این پیانو، به گونه ای است که هر نوازنده در هر سطحی و با هر سبک نوازندگی بتواند با آن بنوازد. ارتفاع این پیانو 117.5 سانتی متر، طول و عرض آن به ترتیب 149.5 و 584 سانتی متر و وزن آن 216 کیلوگرم می‌باشد. پیانوهای دیواری عموما از 109 الی 135 سانتی‌متر ارتفاع و نزدیک به 60 سانتی‌متر عمق دارند. در یک پیانوی دیواری هرچه عمق و ارتفاع بیشتر باشد، جنس صدا پخته‌تر، مانایی صدا بیشتر، گستره‌ی صوتیِ نوازندگی وسیع‌تر و حساسیت تاچ دقیق‌تر خواهد بود. شرکت کاوایی یکی از کمپانی‌های ساخت پیانو در ژاپن است که در آگوست سال 1927 در شهر هاماماتسو ژاپن به شکل رسمی تاسیس گردید.

 

بدنه و رنگ

رنگ‌های موجود برای این پیانو، Satin Ebony (چوب آبنوس مات)، Satin Walnut (چوب گردوی مات)، Satin Cherry (چوب آلبالوی مات) و Satin Oak (چوب بلوط مات) می‌باشد. پوشش کلاویه‌ی این پیانو تاشو (لولایی) و مجهز به آرام بند و قفل می‌باشد و دربِ بالایی (lid) این پیانو در دو حالت باز و بسته قرار می‌گیرد. این پیانو مجهز به چرخ‌های دوتایی در زیر پایه‌ها از جنس “برنج” می‌ باشد.

 

SOUNDBOARD

جنس Soundboard این پیانو از چوب صنوبر (Spruce) بوده و مساحت آن 1.33 مترمربع می‌باشد. وجود 9 دنده‌‌ روی صفحه‌ی صوتی، موجب افزایش استحکام آن و دوام بیشتر کوک پیانو می‌گردد. ضخامت Soundboard در این پیانو، از ابتدا تا انتهایش افزایش می‌یابد که این نوع تراش را Tapered می‌نامند. پیچ‌های کوک (Tuning Pin) از جنس فولاد کربنی با روکش نیکل به طول 64 میلی متر بوده و تعداد ستون‌های پشت این پیانو 5 عدد با سطح مقطع 80×80 میلی متر می‌باشد. Pinblock این پیانو از جنس پنل چوبی 13 لایه (از جنس چوب‌های صنوبر و افرا) می‌ باشد. همچنین Bridge این پیانو از جنس چوب افرا بوده و بر روی آن، ورقه‌هایی از جنس آهن بکار رفته است تا فشاری که از سیم به Bridge منتقل می‌شود در سطح Bridge پخش شده و در طول زمان باعث مستهلک شدن آن نشود. این طراحی موجب افزایش شفافیت صدا می‌گردد.

 

ACTION

تکنولوژی ساختِ Action این پیانوی دیواری Millennium III می‌باشد. در این تکنولوژی فلز آلومینیوم را پس از ذوب کردن، تحت فشار و دمای بسیار بالا قرار می‌دهند تا تحمل آلومینیوم در برابر فشارهای مختلف بیشتر شود و در صورت خمیدگی، ثابت بماند و از هم گسیخته نشود. ظرافت و پیچیدگی در تکنولوژی Millennium III، به این پیانو این قابلیت را می‌ دهد که از شدیدترین نت‌ها (Fortissimo) تا لطیف ترین نت‌ها (Pianissimo) را به راحتی به گوش شنونده برساند. این سیستم باعث می‌شود که کمترین فشار وارده بر کلاویه‌ها نیز، از طریق “تیرهای دوتایی آلومینیومیِ چکش‌ها” و قلاب‌های نگهدارنده‌ی آلومینیومی (Die-Cast Aluminum Action Brackets) به چکش‌ها منتقل شده و در سریع‌ترین حالت ممکن به سیم ضربه بزنند.

بخش فوقانیِ چکش‌ها از جنس نمد بوده و هسته‌ی چکش‌ها از جنس چوب ماهون است که علاوه بر دوام بالا، وزنی متعادل نیز دارد. نمدِ چکش‌های این پیانو، با تکنولوژی T-stapled بر روی چکش‌ها قرار گرفته است که در طول زمان، از مستهلک شدن و جدا شدن نمد از چکش جلوگیری می‌کند. همچنین برای جلوگیری از استهلاک چکش‌ها در هنگام بازگشت به جای خود، قطعه ای از جنس فوم سلولزی در جای آن‌ها قرار داده شده است تا در طولانی مدت از آسیب آنها و ایجاد نویز جلوگیری شود.

Action Rail را ستون اصلی اجزای Action یک پیانوی آکوستیک می‌نامند. تمامی قطعات Action، بر روی یک ریل از جنس آلومینیوم قرار گرفته و در سه جهت به شکل دندانه‌دار در یکدیگر چِفت شده‌اند. این کار سبب می‌شود تا چکش‌ها، دمپرها و دیگر اجزای Action در جای خود محکم شده و در طول زمان، از مسیر خود خارج نشوند.

مابقی اجزای Action از جنس فیبر کربنی تولید شده که شرکت کاوایی علت این کار را دوام فیبر کربنی در برابر رطوبت و تغییر آب و هوا، مقاومت در برابر شدت ضربه‌های مختلف و دوام در طول زمان بیان کرده است.

در اکتاوهای بم، روی سیم‌ها فنرهایی از جنس مس پیچیده شده است. هرچه نُت‌ها بم‌تر می‌شوند، قطر سیم بیشتر شده و فنرها قطورتر می‌شوند. در این پیانو طول یک سیم به دو بخش تقسیم می‌شود که بخش اصلی آن را Speaking Length (طول بازه‌ای از سیم که در تولید صدا موثر است) می‌نامند.

 

قاب و کلاویه‌ها

در تمامی مدل‌های سری K، صفحه‌ی صوتی به قاب فلزی و هر دوی آن‌ها توسط تعدادی پیچ به ستون‌های پشتی متصل شده‌اند تا در جابجایی دوام داشته باشند. صفحه‌ی کلاویه‌ها نیز توسط دو قطعه فلزی به بدنه پیانو متصل شده و برای جلوگیری از لغزش کلاویه‌ها از میله‌های فولادی در امتداد طول و عرض صفحه کلید استفاده شده است. شایان ذکر است که اهرم‌های داخلی پدال‌های این پیانو به شکل لوله‌های مربع شکل هستند و به همین دلیل، به راحتی با استفاده از پیچ و مهره می‌ توان اجزای داخلی پدال را در جای خود محکم کرد تا در طول زمان از ایجاد نویز جلوگیری شود. کلاویه‌های این مدل نیز نسبت به دیگر پیانوهای دیواری، کشیده‌تر بوده (407 میلی متر) و این امر باعث می‌شود تا نوازنده کنترل بیشتری بر روی نواندگی و حساسیت تاچ داشته باشد.

و برای روکش کلاویه‌های مشکی و سفید آن به ترتیب از (Phenolic Resin) و (Acrylic Resin) استفاده شده است.

 

پدال ها

این پیانو دارای سه پدال Bass Sustain ،Soft و Damper می‌ باشد.

در پیانوهای دیواری پدال Soft باعث نزدیک‌تر شدن چکش‌ها به سیم‌ها شده و موجب کاهش شدت ضربه و مانایی صدا می‌شود. پدال Bass Sustain در پیانوهای دیواری باعث می‌شود دمپر از روی سیم‌های اکتاو بم بلند شده و نواختن هر کلاویه، لرزش سیم‌ها مدت بیشتری ادامه پیدا می‌کند. با فشردن پدال Damper نیز، دمپرها از روی سیم‌ها بلند شده و با نواختن هر کلاویه، لرزش سیم‌ها مدت بیشتری ادامه پیدا می‌کند که به شکل چشمگیری موجب افزایش مانایی صدا (sustain) می‌گردد.