پیانوی دیواری وِبِر W121

 

کمپانی وبر، پیانو دیواریِ سری W121 را در چهار مدل W121R ،W121E1 ،W121 و W121B عرضه کرده است. تفاوت این چهار مدل در طراحی بدنه، رنگ، جنس قطعات فلزی بیرونی (چرخ‌ها، پدال‌ها و فریم فلزی) و ابعاد و وزن پیانو می‌باشد.

تمامی این چهار مدل دارای ارتفاع 121 سانتی متر و عرض 60 سانتی متر می‌باشند. در مدل W121E1 طول 152 سانتی متر و وزن 230 کیلوگرم می‌باشد و در سایر مدل‌ها این ارقام به 150 سانتی‌متر و 225 کیلوگرم تغییر می‌یابد.

پیانوهای دیواری عموما از 109 الی 135 سانتی متر ارتفاع و نزدیک به 60 سانتی متر عرض دارند. در یک پیانوی دیواری هرچه عرض و ارتفاع بیشتر باشد، جنس صدا پخته‌تر، مانایی صدا بیشتر، گستره‌ی صوتیِ نوازندگی وسیع‌تر و حساسیت تاچ دقیق‌تر خواهد بود.

از تفاوت‌های این دو مدل نسبت به مدل AW121/AW121E می توان به کشور سازنده و کیفیت چوب صنوبر استفاده شده در Soundboard اشاره کرد.

 

بدنه و رنگ

در تمام این چهار مدل چرخ‌های زیر پایه‌ها دوتایی و از جنس لاستیک می‌باشد. پوشش کلاویه‌ها لولایی است و دربِ بالایی (lid) در دو حالت باز و بسته قرار می‌گیرد.

 

W121B و W121R در رنگ‌های مشکی براق (Polished Black) و چوب گردوی براق (Polished Walnut)، مدل W121E1 تنها در رنگ مشکی براق با قطعات فلزی نقره‌ای (Polished Black Silver Chrome) و مدل W121 در رنگ های مشکی براق (Polished Black)، مشکی براق با قطعات فلزی نقره‌ای (Polished Black Silver Chrome)، سفید براق (Polished White)، سفید براق با قطعات فلزی نقره‌ای (Polished White Silver Chrome)، چوب ماهون قرمز براق (Polished Mahogany Red)، چوب ماهون قهوه ای براق (Polished Mahogany Brown) و چوب گردوی براق (Polished Walnut) تولید می‌شود.

 

SOUNDBOARD

جنس Soundboard این پیانوها از چوب صنوبر فشرده (Solid Spruce) با مساحت 1.357 متر مربع می‌باشد. وجود 11 دنده‌‌ی کروی شکل روی صفحه‌ی صوتی، موجب افزایش استحکام آن و دوام بیشتر کوک پیانو می‌گردد. صفحه‌ی صوتی این پیانو ثابت نیست و اصطلاحا به صورت “شناور” طراحی شده تا برای لرزش بیشتر و ایجاد رزونانس و تقویت صدا، آزادتر باشد. تعداد ستون‌های پشت این پیانو 4 عدد از جنس صنوبر لمینیت شده بوده و Pinblock از جنس چوب افرای 17 لایه ساخته شده است. Bridge این پیانو از دو لایه‌ی لمینیت شده تشکیل شده و جنس هر دو لایه از چوب راش (Beech) می‌باشد. این Bridge بر روی صفحه صوتی پیچ شده و ضخامتش از ابتدا تا انتها متغیر است که به این حالت Tapered می‌گویند.

 

Action

Action این پیانو North American Rock Maple بوده، جنس نمدها Royal George و ساخت شرکت Ambic ژاپن می‌باشد. بخش T شکل چکش از جنس چوب افرا بوده و نمدِ چکش‌ها، با تکنیک T-stapled بر روی چکش‌ها قرار گرفته است؛ در این تکنیک، نمدها توسط بست‌های T شکل به بخش فوقانی چکش‌ها متصل می‌شوند.

در اکتاوهای بم، روی سیم‌ها فنرهایی از جنس مس پیچیده شده است. هرچه نُت‌ها بم‌تر می‌شوند، قطر سیم بیشتر شده و فنرها قطورتر می‌شوند. طول یک سیم در پیانو به سه بخش تقسیم می‌شود که بخش مرکزی آن را Speaking Length (طول بازه‌ای از سیم که در تولید صدا موثر است) می‌نامند. بخش ابتدایی که بین گوشی‌های کوک و Agraffe قرار دارد و بخش انتهایی سیم (در انتهای پیانو) که بین Bridge و پیچ‌های گیرنده‌ی سیم می‌باشد. طول Speaking Length در بلندترین سیمِ این پیانو 1097 میلی متر می‌باشد. Agraffe‌های این پیانو در بخش اکتاوهای بم قرار داده شده است تا نت‌های بم کشش و مانایی بهتری داشته باشند.

قاب فلزی این پیانو با تکنولوژی V-Pro ساخته شده است. در این تکنولوژی قاب چدنی با ایجاد خلاء در قالب گیری، یکپارچه و بدون حباب هوا تولید می‌شود. هدف از قرار گرفتن قاب در پیانو این است که پیچ‌های نگهدارنده‌ی سیم و گوشی‌های کوک از داخل آن رد شده و فشاری را که بر SoundBoard اعمال می‌شود (به علت وجود Bridge و گوشی‌های کوک) کاهش دهد؛ همچنین در تولید رزونانس و تقویت صدا به صفحه‌ی صوتی کمک می‌کند.

گوشی‌های کوک (Tuning Pin) در این پیانو از جنس فولاد با روکش کروم بوده و به صورت رزوه شده در Soundboard جای گرفته اند.

 

کلاویه ها

برای ساخت کلاویه‌ها از چوب Basswood برای بخش اصلی و چوب Maple برای بخش انتهایی و برای قاب کلاویه‌ها از چوب صنوبر استفاده شده است. تمامی کلاویه‌های سفید و سیاه از یک قطعه چوب بوده و همزمان با هم برش داده شده‌اند که تا حد امکان دارای ابعاد یکسان و متناسب باشند. در این پیانوها، برای روکش کلاویه‌های سفید از (Acrylic Resin) و برای روکش کلاویه‌های مشکی از (Satin Phenolic Resin) استفاده می‌شود. در این پیانو برای کلاویه‌ها بر اساس محدوده‌ی اُکتاو کیبورد، وزن بخصوصی در نظر گرفته شده است.

 

پدال ها

این پیانوها دارای سه پدال Sustain ،Muffler ،Soft می‌باشند.

پدال Soft باعث نزدیک‌تر شدن چکش‌ها به سیم‌ها شده و موجب کاهش شدت ضربه می‌گردد که به واسطه آن حجم و مانایی صدا کمتر می‌شود. پدال Muffler در پیانوهای دیواری باعث می‌شود نواری نمدی روی سیم‌ها قرار گیرد که موجب نرم‌تر شدن صدا و کاهش حجم آن می‌گردد (مناسب تمرین). با فشردن پدال Sustain نیز، دمپرها از روی سیم‌ها بلند شده و با نواختن هر کلاویه، لرزش سیم‌ها ادامه پیدا می‌کند که به شکل چشمگیری موجب افزایش مانایی صدا (Sustain) می‌گردد. روکش پدال‌ها همگی از جنس برنج می‌باشد.