پیانوی دیواری وِبِر AW131

 

پیانوهای رده بالای وبر تحت عنوان Albert Weber عرضه می شوند که تماماً در کُره ساخته شده و در ساخت آن ها از مواد اولیه با کیفیت استفاده می شود. پیانوی دیواری AW131 از بلندترین پیانوهای دیواری شرکت Weber می‌باشد. ارتفاع این پیانو 131 سانتی متر، طول و عرض آن به ترتیب 152 و 61 سانتی متر و وزن آن 240 کیلوگرم می‌باشد. پیانوهای دیواری عموما از 109 الی 135 سانتی متر ارتفاع و نزدیک به 60 سانتی متر عرض دارند. در یک پیانوی دیواری هرچه عرض و ارتفاع بیشتر باشد، جنس صدا پخته‌تر، مانایی صدا بیشتر، گستره‌ی صوتیِ نوازندگی وسیع‌تر و حساسیت تاچ دقیق‌تر خواهد بود.

از تفاوت‌های این مدل نسبت به W131 می توان به کشور سازنده و کیفیت چوب صنوبر استفاده شده در Soundboard اشاره کرد.

 

بدنه و رنگ

AW131 که در رنگ های چوب آبنوس براق (Polished Ebony)، چوب آبنوس مات (Satin Ebony) و چوب بوبینگا زرد (Bubinga Yellow) تولید می‌شود، با اجزای فلزی از جنس برنج عرضه می‌گردد. چرخ‌های جلویی این پیانو تکی و از جنس برنج، و چرخ‌های عقب دوتایی و از جنس لاستیک می‌باشند. پوشش کلاویه‌‌های این پیانو لولایی بوده و دربِ بالایی (lid) در دو حالت باز و بسته قرار می‌گیرد.

 

SOUNDBOARD

جنس Soundboard این پیانو از چوب صنوبر فشرده با کیفیت (AAA Solid Spruce) با مساحت 1.48 متر مربع می‌باشد. وجود 15 دنده‌‌ی کروی شکل روی صفحه‌ی صوتی، موجب افزایش استحکام آن و دوام بیشتر کوک پیانو می‌گردد. صفحه‌ی صوتی این پیانو ثابت نیست و اصطلاحا به صورت “شناور” طراحی شده تا برای لرزش بیشتر و ایجاد رزونانس و تقویت صدا، آزادتر باشد. تعداد ستون‌های پشت این پیانو 5 عدد از جنس صنوبر لمینیت شده بوده و Pinblock از جنس چوب افرای سخت 17 لایه (Hard Maple) ساخته شده است. Bridge این پیانو از دو لایه‌ی لمینیت شده تشکیل شده و جنس هر دو لایه از چوب راش (Beech) می‌باشد. این Bridge بر روی صفحه صوتی پیچ شده و ضخامتش از ابتدا تا انتها متغیر است که به این حالت Tapered می‌گویند.

 

Action

Action این پیانو North American Rock Maple بوده، جنس نمدها Royal George و ساخت شرکت Ambic ژاپن می‌باشد. بخش T شکل چکش از جنس چوب افرا بوده و نمدِ چکش‌ها، با تکنیک T-stapled بر روی چکش‌ها قرار گرفته است؛ در این تکنیک، نمدها توسط بست‌های T شکل به بخش فوقانی چکش‌ها متصل می‌شوند.

در اکتاوهای بم، روی سیم‌ها فنرهایی از جنس مس ساخته شرکت Adolf Edelhoff آلمان پیچیده شده است. هرچه نُت‌ها بم‌تر می‌شوند، قطر سیم بیشتر شده و فنرها قطورتر می‌شوند. طول یک سیم در پیانو به سه بخش تقسیم می‌شود که بخش مرکزی آن را Speaking Length (طول بازه‌ای از سیم که در تولید صدا موثر است) می‌نامند. بخش ابتدایی که بین گوشی‌های کوک و Agraffe قرار دارد و بخش انتهایی سیم (در انتهای پیانو) که بین Bridge و پیچ‌های گیرنده‌ی سیم می‌باشد. طول Speaking Length در بلندترین سیمِ این پیانو 1168 میلی متر می‌باشد. Agraffe‌های این پیانو در بخش اکتاوهای بم قرار داده شده است تا نت‌های بم کشش و مانایی بهتری داشته باشند.

قاب فلزی این پیانو با تکنولوژی V-Pro ساخته شده است. در این تکنولوژی قاب چدنی با ایجاد خلاء در قالب گیری، یکپارچه و بدون حباب هوا تولید می‌شود. هدف از قرار گرفتن قاب در پیانو این است که پیچ‌های نگهدارنده‌ی سیم و گوشی‌های کوک از داخل آن رد شده و فشاری را که بر SoundBoard اعمال می‌شود (به علت وجود Bridge و گوشی‌های کوک) کاهش دهد؛ همچنین در تولید رزونانس و تقویت صدا به صفحه‌ی صوتی کمک می‌کند.

گوشی‌های کوک (Tuning Pin) در این پیانو از جنس فولاد با روکش کروم بوده و به صورت رزوه شده در Soundboard جای گرفته اند.

 

کلاویه ها

برای ساخت کلاویه‌ها از چوب Basswood برای بخش اصلی و چوب Maple برای بخش انتهایی و برای قاب کلاویه‌ها از چوب صنوبر استفاده شده است. تمامی کلاویه‌های سفید و سیاه از یک قطعه چوب بوده و همزمان با هم برش داده شده‌اند که تا حد امکان دارای ابعاد یکسان و متناسب باشند. در این پیانو، برای روکش کلاویه‌های سفید از (Acrylic Resin) و برای روکش کلاویه‌های مشکی از (Satin Phenolic Resin) استفاده می‌شود. در این پیانو برای کلاویه‌ها بر اساس محدوده‌ی اُکتاو کیبورد، وزن بخصوصی در نظر گرفته شده است.

 

پدال ها

این پیانو دارای سه پدال Sustain ،Muffler ،Soft می‌باشد.

پدال Soft باعث نزدیک‌تر شدن چکش‌ها به سیم‌ها شده و موجب کاهش شدت ضربه می‌گردد که به واسطه آن حجم و مانایی صدا کمتر می‌شود. پدال Muffler در پیانوهای دیواری باعث می‌شود نواری نمدی روی سیم‌ها قرار گیرد که موجب نرم‌تر شدن صدا و کاهش حجم آن می‌گردد (مناسب تمرین). با فشردن پدال Sustain نیز، دمپرها از روی سیم‌ها بلند شده و با نواختن هر کلاویه، لرزش سیم‌ها ادامه پیدا می‌کند که به شکل چشمگیری موجب افزایش مانایی صدا (Sustain) می‌گردد. روکش پدال‌ها همگی از جنس برنج می‌باشد.